Ciąża Kampanie społeczne

Picie alkoholu a ciąża

W trakcie ciąży można spotkać się z wieloma mitami. Jeden z nich dotyczy pozbywania się kotów z domu, kiedy kobieta jest w ciąży. A drugi picia alkoholu w ciąży m.in. czerwonego wina. Niektórzy mówią „lapka wina nie zaszkodzi”. Oba te mity są nie prawdziwe.

W przypadku posiadania kota przez kobietę w ciąży, mówi się, że występuje ryzyko zakażenia toksoplazmozą. To w przypadku picia alkoholu jest ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu FAS (alkoholowy zespół płodowy). Nie znana jest dawka bezpiecznej ilości alkoholu. Dlatego zaleca się kobietom w ciąży, żeby w ogóle nie piły alkoholu.

Natomiast w przypadku toksoplazmozy, jak słusznie zauważyła Pani Asia w swoim komentarzu:
„Wystarczy zachować higienę przy sprzątaniu kuwety i po prostu myć ręcę po zabawie z kotem w czasie ciąży. Pamiętać też trzeba że toksoplazmozą można również zarazić się jedząc surowe mięso oraz niemyte owoce. Pozdrawiam i nadal wierzę, że coraz więcej świadomych mam(…)”. Tak jak widać edukacja jest podstawą zmian pewnych zachowań.

Jak widać czasami zamiast zabraniać można wytyczyć zasady, które mogą wyeliminować możliwość zakażenia. Natomiast czasami nie da się ustalić bezpiecznych zasad i powiedzieć: „zrobisz tak i tak, i nic się nie stanie”.  Dlatego bardzo ważna jest również edukacja kobiet w ciąży, żeby zmniejszyć ryzyko urodzenia chorego dziecka.

Bardzo dobrym sposobem na przekazanie pewnych informacji są różnego rodzaju kampanie, które trwają przez jakiś czas. Np. często jadąc po mieście mijamy bilbordy z reklamami, a przeglądając gazety pełno jest w nich reklam. Czasami wśród takich reklam możemy zobaczyć plakat z bardzo ważnym przekazem. Pisze tutaj o reklamie społecznej, która ma na celu wyedukowanie i uwrażliwienie społeczeństwa na ważny problem. Jakiś czas temu zauważyłam plakat kampanii społecznej, której hasłem przewodnim jest „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Być może również zwróciłaś na niego uwagę.

Plakat tej kampanii wygląda następująco:


Strona kampanii:
http://www.pijodpowiedzialnie.pl/jestes-w-ciazy-nie-pij/wprowadzanie-w-problematyke

Rok temu odbyła się podobna akcja pod hasłem „Nie pije za jego zdrowie”
Nie pije za jego zdrowie

Strona kampanii: http://ciazabezalkoholu.pl

Czy uważasz, że tego rodzaju kampanie społeczne są potrzebne?

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Reply
  Justyna
  12-11-2013 at 19:35

  A co jeśli wypiło się sporo wina (jednorazowo) nie wiedząc jeszcze, że jest się w ciąży i były to raczej pierwsze 2-3 tygodnie?

  • Reply
   Położna Kasia
   13-11-2013 at 20:52

   Justyna,

   nie powinno mieć to negatywnego wpływu. Wiele kobiet spożyło alkohol, gdy nie wiedziało, że jest w ciąży. Jeśli kobieta jest alkoholiczką i nadużywa alkoholu, to zmienia postać rzeczy. Natomiast mówiąc o jednorazowym zdarzeniu myślę, że nie powinno mieć negatywnego skutku.

   Pozdrawiam ciepło,
   Położna Kasia

  Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.