Film Recenzje

Poznaj 3 seriale poruszające moje serce

Z dziecięcych lat pamiętam jak co niedzielne oczekiwanie na poznanie nowych historie młodego geniusza, który w wieku nastoletnim był genialnym lekarzem – Doogie Howser. Więcej o serialach medycznych, które skradły moje serce napisałam tutaj. Dzisiaj chciałam opowiedzieć o serialach rodzinnych, które poruszyły mi serce.

Fotografia Tolala

 

Sześć stóp pod ziemią fenomenalna historia rodzinny

Sześć stóp pod ziemią, to serial, który dostępny był na HBO (obecnie jest na HBO GO). Myślę, że poniekąd poruszył mnie tak bardzo, bo opowiadał losy nietypowej/ typowej rodziny. Nietypowość z pewnością polegała na tym, że prowadzili swój zakład pogrzebowy. Ich losy przeplatały się z szykowaniem dla innych ceremonii pożegnalnej. To w tym serialu można było poznać od podszewki biznes związany z żegnaniem bliskich osób. Ponieważ niektóre pogrzeby były bardzo skromne, a inne było zrobione z rozmachem. Zaś osoby balsamujące ciało zmarłych przechodziły specjalistyczne kursy. Serial doczekał się 5 sezonów!

Każdy odcinek zaczynał się nietypową śmiercią. Czasami była, to śmierć naturalna, czasami głupi wypadek, czasami konsekwencja choroby… Myślę, że poruszał mnie też dlatego, że temat śmierci jest tematem TABU. Zmarł mi tata i nie miałam zbytnio z kim o tym porozmawiać. Oprócz mojej przyjaciółki,która też doświadczyła straty bliskiej osoby. Abstrachując od śmierci. Ten film pokazywał wcale nie łatwe relacje między członkami rodziny. Było tam małżeństwo z trudną relacją między sobą, które ma kilkoro dzieci. Jak to dzieci każde inne, z innymi potrzebami i „łatkami”. W tym serialu została omówiona mnogość różnych trudnych relacji, rozmów itd. Bardzo podobało mi się zakończenie serialu i piosenka, którą tutaj udostępnię. Kończy się takim oglądaniem losów bohaterów w przyspieszeniu. Niesamowity odcinek. Jestem ciekawa czy znacie i lubicie?

This is us – To jesteśmy my

Dawniej jak się trafiało na dobry serial można było zrobić sobie dni “wagarowicza” i obejrzeć hurtem kilka odcinków bądź nawet cały sezon. Tym razem przedstawiam Wam tytuł, który poznałam jak już jestem mamą i czasu jest nie wiele. Obejrzałam na razie pierwszy sezon, który jest NIEZWYKŁY. Oglądam go dość długo, ponieważ jest to serial, który zaczęłam oglądać jako mama i dla mnie jest już dużym wyzwaniem obejrzeć coś po wyżej 30 minut. Często bywa, że jeden odcinek oglądam na raty. Natomiast magiczne jest w tym serialu, że poznajemy historię “To jesteśmy my”. Ludzi, którzy wychowali się w jednej rodzinie są rodzeństwem i mamy możliwość obserwować ich w teraźniejszości i przeszłości. Jeśli jesteś rodzicem może to być dla Ciebie niezwykła lekcja uważności. Myślę, że nawet sobie do końca nie zdajemy sprawę jak czasem wydawałoby się błahe rzeczy mają konsekwencje. W tym serialu są zastosowane takie zabiegi, że gdy bohater sobie uświadamia powiązanie swojej reakcji z przeszłością, to następuje prezentacja wspomnienia z dzieciństwa. Dzięki temu możemy się zastanowić, skłonić do refleksji. Zobacz związek, który odkrył bohater.
W pierwszym sezonie Kate, która ma nadwagę planuje się odchudzać. Trafia na obóz, w którym jest zdziwiona, że NIE MA KLASYCZNYCH metod utraty wagi. Za to jest dużo uważności, pracy z ciałem, wyrzucanie z siebie emocji. Pięknie to pokazuje, jak czasami, żebyśmy zmienili się z zewnątrz trzeba dużo popracować nad tym co mamy w środku.
Wątków i aspektów poruszanych jest mnóstwo. Jeden z boheterów jest adoptowany. Jego mama zna biologicznego ojca. Pytanie kiedy powinna jemu o tym powiedzieć? Czy wogóle coś mówić? Jak powiedzieć? Jak by zareagował? A jak zareaguje jak się dowie?
Mamy szansę obserwować bohaterów w dorosłym życiu, poznać ich dzieciństwo i zobaczyć ich rodziców w roli rodzica. Nie wiem czy mówię to jasno. Czasami się zaklinamy, że będziemy zupełnie innymi rodzicami tymczasem okazuje się, że nie zawsze jest to takie proste. Zaś niektóre kwestie zero jedynkowe.

Tutaj uprzedzam jest dużo spojlerów:

Warty obejrzenia. Jestem ogromnie ciekawa czy znacie?

Małe kłamstewka czyli niewinne nie domówienia

Serial o którym było swojego czasu GŁOŚNO, że podchodziłam do niego KILKA razy. Dopiero za którymś poleceniem stwierdziłam SPRÓBUJĘ. Z każdym odcinkiem oglądałam z coraz większą uwagą i pewnie otwartą buzią. Zastanawiałam się jak to jest możliwe, że od zwykłej kłótni… do przemocy… jest cienka linia… jak długo kobieta jest w stanie to znosić… jak w pewnym momencie jest w relacji, która ją niszczy. Jak wiele trzeba znaleźć w sobie siły na nowy początek. Jakie są konsekwencje dla innych.
Gdy dzieci chodzą do szkoły jak losy rodziców się splatają. Jak jedni i drudzy są czasami w pokrętnych relacjach gdzie brakuje szczerości, miłości, zaufania. Pojawia się pytanie co z zaufaniem? Co z kobiecą intuicją? Jak przebiegają relację w rodzinach pachworkowych? Czy rozwód, to rzeczywiście nowy start?

Nie chcę Wam zdradzać historii, a opowiada losy kilku kobiet, losy, które się splatają.

Dodam tylko ciekawe spostrzeżenie, gdy drugi raz oglądałam pierwszy odcinek już jednym okiem, bo coś robiłam to byłam zaskoczona ilością newansów, które można wyłapać znając dalszy ciąg. Wtedy do mnie dotarło JAK GENIALNIE jest zrealizowany ten serial.

Jestem ciekawa czy znacie „Wielkie kłamstewka”, czy czytałyście książkę?

Który serial poruszył Wasze serce? Podzielcie się w komentarzu.

To nie są wszystkie tytuły seriali, które mnie poruszyły. Dajcie znać w komentarzu czy napisać kolejny taki post.

Wybrane dla Ciebie

2 komentarze

 • Reply
  Marysia
  15-04-2019 at 07:58

  Już któraś osoba poleca serial this is us 😉 chyba najlepsza pora się za niego zabrać. Ja bardzo polecam ‚opowieść podręcznej’. Zdecydowanie to moje najlepsze odkrycie oststnich czasów. I myślę, że dla położnej idealna tematyka 😉

 • Reply
  Położna Kasia
  23-04-2019 at 12:34

  Marysiu, „This is us” jest po prostu genialnym serialem. Jeśli uwielbia się psychologiczne spojrzenie, analizować daną sytuację z kilku punktów widzenia, to gorąco polecam.
  Jeśli chodzi o „Opowieść podręcznej”, to przede mną. Chciałabym bardzo najpierw przeczytać książkę.

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.