Książek Recenzje

Współczesne maniery – jakie są?

Gdy przyszła do mnie zapowiedź najnowszej książki babci Liv Taylor, Dorothea’y Johnson, “Współczesne maniery” wiedziałam, że muszę ją mieć. Dostałam ją jeszcze przed premierą i szybko zaczęłam czytać. Pierwsze pozytywne wrażenie –  jest udekorowana ilustracjami.

Bardzo spodobał mi się pomysł,  żeby dzieci uczyć dobrych manier przez zabawę. Takie to lekcje otrzymywała Liv od babci podczas wspólnych wyjść do kawiarni, bądź do restauracji.

Niektórym może przypomnieć się scena z Titanica, gdy Rose (grana przez Kate Winslet) patrzy na dziewczynkę, którą uczą dobrych manier starsze Panie. Myślę, że warto przywiązywać wagę do zachowania dzieci, uczyć ich grzeczności przy stole, dbać o maniery i pokazywać dobry przykład od początku.

Nigdy nie wpadłam na pomysł, że moje jedzenie sztucami można nazwać mieszanką stylu europejskiego i amerykańskiego. Czym się te style różnią, dowiecie się z książki.

Jeśli spotykacie się ze znajomymi i każdy z nich ma smarthona, to warto wyprowadzić zasadę, że wszystkie telefony odkładamy na środek stołu, a osoba, która pierwsza sięgnie po telefon w trakcie spotkania, zapłaci CAŁY rachunek. Skuteczny odstraszacz przed ciągłym sprawdzaniem telefonu, prawda? 🙂

Plusem dla mnie w tej książce były ciekawostki np. skąd wziął się przyjęcia w stylu bufetu. Przeczytajcie cytat:

Książka wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

 • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

 • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

 • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

3 komentarze

 • Odpowiedź
  nc
  14-03-2015 o 18:54

  świetna książka, mam ją

 • Odpowiedź
  Natalka Kuć
  26-03-2015 o 17:23

  Fakt, zachowanie dzieci w młodym wieku wynika z tego, że nie wiedzą, które gesty i słowa są odpowiednie do sytuacji, warto je z tym oswajać 🙂

 • Odpowiedź
  Na-talia W.
  27-04-2015 o 17:39

  Myślałam, że już wszystko na ten temat w życiu się dowiedziałam ale sprawa ze sztućcami zaczyna być ciekawa. Skoro faktycznie Tobie się spodobała, ta książka to sama sobie ją zamówię. O sztuczce z telefonami na środku stołu wiedziałam. Podobnie sprawa ma się na przykład z przeklinaniem. Za każde przekleństwo trzeba wrzucić do skarbonki 5zł i tak zaczyna powoli człowiek nad sobą zyskiwać kontrolę. Nie lubimy się karać, a 5zł niby mało ale … 🙂 Dzięki za pomysł na prezent na wieczory w łóżku 🙂

 • Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.