Wcześniak

Światowy Dzień Wcześniaka 17 listopada

Dzisiaj jest Światowy Dzień Wcześniaka 🙂 Życzę wszystkiego dobrego wcześniakom i ich rodzicom.

Ten sznur maleńkich skarpetek symbolizuje Dzień Wcześniaka.

Z okazji tego dnia kluczowe budynki zostaną podświetlone na fioletowo! 🙂 Tak, dziś w Warszawie mogliście zaobserwować o godzinie 18.00 zmianę koloru podświetlenia. Wspiera i zachęca do działania na rzecz wcześniaków piosenkarka Celine Dion.

Zobaczcie nagranie z jej udziałem:

W Polsce z tej okazji powstała przy współpracy Fundacji Wcześniak i Instytutu Matki i Dziecka wystawa pt. „Wcześniak wczoraj i dziś”. W dniu dzisiejszym została uroczyście otwarta przez Krajowego Konsultanta do ds. Neonatologii Pani Profesor dr hab. Ewe Helwich 🙂

Miałam okazję być na tej niezwykłej uroczystości i zobaczyć wystawę. Niesamowite jest zobaczyć zdjęcia wcześniaków urodzonych m.in.  26 tyg, 29 tygodniu i zobacz te dzieci dziś, gdy biegają, bawią się razem 🙂 Ich historie są podobne, ale i zupełnie inne. Niektóre dzieci miały infekcje, zator płucny i inne komplikacje. A mimo to udało im się i są dziś dużymi już dziećmi 🙂

Po wysłuchaniu przemówień m.in.:

  • Prof. dr hab. Ewa Helwich (Krajowy Konsultant ds Neonatologii);
  • dr Jolanta Baszczeska (Główny Konsultant ds Neonatologii Szpitala Św. Zofii);
  • dr Tomasz Makaruk (Prezes Zarządu Fundacji Wcześnia);
  • Tomasz Maciejewski Dyrektor IMiD.


Ważne! Fundacja Wcześniak ma w planach na rok 2012-2017 stworzenie Narodowego Centrum Wcześniaków 🙂
Na slajdzie prezentowane jest wizualizacja pomieszczeń.
Następnie obejrzeliśmy wystawę „Wcześniak wczoraj i dziś”. Zdjęcia były wzruszające dzieci trzymały swoje zdjęcia, z pobytu jeszcze na oddziale intensywnej terapii, podłączone do tysiąca kabelków. Zobaczcie sami jak wzruszające są fotografie tych dzieci 🙂


Później było uroczyste pokrojenie przepięknego tortu 🙂


A później dla chętnych zwiedzanie Sejmu 🙂Wystawa „Wcześniak wczoraj i dziś”  odwiedzi szpitale w całej Polsce, które opiekują się dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Teraz będzie można ją zobaczyć w szpitalu św. Zofii w Warszawie, przy ul. Żelaznej 90, następnie na ul. Krakowskie Przedmieście przed Kościół Św. Anny w Warszawie. Oglądać tam będzie można ją przez tydzień od 20 do 27 listopada. Następnie zostanie zaprezentowana w Szpitalach opiekujących się wcześniakami w kolejnych miastach w Polsce.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

  • Mój wpis będzie bogatszy jeśli napiszesz komentarz. Dołączysz do dyskusji. Z radością poznam Twój punkt widzenia.

  • Podaj dalej czyli podziel się wiedzą z innymi dzięki przesłaniu linku do wpisu, zamieszczeniu go na grupie bądź podzieleniu się na Instagramie czy Facebooku.

  • Chcesz więcej? Zachęcam do polubienia na Facebook’u https://www.facebook.com/ZapytajPoloznaPL/.

  • Chcesz jeszcze więcej? Moim ukochanym miejscem w sieci jest Instagram https://www.instagram.com/polozna_kasia/ polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie tam z zupełnie prywatnej strony.

  • Raczkującym miejscem jest YouTube https://www.youtube.com/channel/UC3rmaam0tObVrswe2belzHQ?view_as=subscriber. Jeśli staniesz się subskrybentem mojego kanału to o nowych filmikach dowiesz się od razu.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.