Wcześniak

Światowy Dzień Wcześniaka 17 listopada

Dzisiaj jest Światowy Dzień Wcześniaka 🙂 Życzę wszystkiego dobrego wcześniakom i ich rodzicom.

Ten sznur maleńkich skarpetek symbolizuje Dzień Wcześniaka.

Z okazji tego dnia kluczowe budynki zostaną podświetlone na fioletowo! 🙂 Tak, dziś w Warszawie mogliście zaobserwować o godzinie 18.00 zmianę koloru podświetlenia. Wspiera i zachęca do działania na rzecz wcześniaków piosenkarka Celine Dion.

Zobaczcie nagranie z jej udziałem:

W Polsce z tej okazji powstała przy współpracy Fundacji Wcześniak i Instytutu Matki i Dziecka wystawa pt. „Wcześniak wczoraj i dziś”. W dniu dzisiejszym została uroczyście otwarta przez Krajowego Konsultanta do ds. Neonatologii Pani Profesor dr hab. Ewe Helwich 🙂

Miałam okazję być na tej niezwykłej uroczystości i zobaczyć wystawę. Niesamowite jest zobaczyć zdjęcia wcześniaków urodzonych m.in.  26 tyg, 29 tygodniu i zobacz te dzieci dziś, gdy biegają, bawią się razem 🙂 Ich historie są podobne, ale i zupełnie inne. Niektóre dzieci miały infekcje, zator płucny i inne komplikacje. A mimo to udało im się i są dziś dużymi już dziećmi 🙂

Po wysłuchaniu przemówień m.in.:

 • Prof. dr hab. Ewa Helwich (Krajowy Konsultant ds Neonatologii);
 • dr Jolanta Baszczeska (Główny Konsultant ds Neonatologii Szpitala Św. Zofii);
 • dr Tomasz Makaruk (Prezes Zarządu Fundacji Wcześnia);
 • Tomasz Maciejewski Dyrektor IMiD.


Ważne! Fundacja Wcześniak ma w planach na rok 2012-2017 stworzenie Narodowego Centrum Wcześniaków 🙂
Na slajdzie prezentowane jest wizualizacja pomieszczeń.
Następnie obejrzeliśmy wystawę „Wcześniak wczoraj i dziś”. Zdjęcia były wzruszające dzieci trzymały swoje zdjęcia, z pobytu jeszcze na oddziale intensywnej terapii, podłączone do tysiąca kabelków. Zobaczcie sami jak wzruszające są fotografie tych dzieci 🙂


Później było uroczyste pokrojenie przepięknego tortu 🙂


A później dla chętnych zwiedzanie Sejmu 🙂Wystawa „Wcześniak wczoraj i dziś”  odwiedzi szpitale w całej Polsce, które opiekują się dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Teraz będzie można ją zobaczyć w szpitalu św. Zofii w Warszawie, przy ul. Żelaznej 90, następnie na ul. Krakowskie Przedmieście przed Kościół Św. Anny w Warszawie. Oglądać tam będzie można ją przez tydzień od 20 do 27 listopada. Następnie zostanie zaprezentowana w Szpitalach opiekujących się wcześniakami w kolejnych miastach w Polsce.

Dziękuję Ci za przeczytanie wpisu:

 • Zachęcam Ciebie do dzielenia się własnym doświadczeniem w komentarzu. Często dzięki jednemu komentarzowi powstaje wartościowa dyskusja. A ja z radością poznam Twój punkt widzenia.

 • Podaj dalej, udostępnij wpis innym potencjalnie zainteresowanym 🙂

 • Znajdziesz mnie na Facebook’u ZapytajPoloznaPL

 • Koniecznie odwiedź mnie na Instagramie nick polozna_kasia tam dziele się swoją wiedzą w postaci ktrótkich InstaStories oraz w postach. Poznasz mnie też z prywatnej strony.

 • Lubisz YouTube? Od jakiegoś czasu staram się regularnie publikować nowe filmy 🙂
  Zajrzyj tutaj.

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.