Ciąża

Witaminy w ciąży

Wiadomość od jednej z czytelniczek zainspirowała mnie do poruszenia tematu o witaminach w ciąży.

To jest temat rzeka! Pamiętajcie najważniejsze jest ZDROWE odżywianie.

Natomiast są pewne substancje, których może nam brakować w trakcie ciąży. Z kolei ich niedobór powoduje, że mogą pojawić się wady u płodu! Niestety to pokazuje jak małe mikroelementy, witaminy są ważne dla naszego organizmu a w szczególności dla rozwijanego się płodu. W ciąży nie można powiedzieć „jakoś to będzie” trzeba zadbać o siebie i dziecko!

Jakie mikroelementy, witaminy należy suplementować w ciąży?

Oto lista napisana wg Rekomendacji Polskiego Towarzystwa.
Poniżej przedstawię tylko po kilka przyczyn jakie mogą się pojawić gdy zabraknie którejś witaminy lub mikroelementu.
kwas foliowy (warto przypomnieć, że jego suplementację powinno się rozpocząć na 12 tygodni przed planowanym poczęciem. Zapobiega wadom cewy nerwowej.) U osób, które suplementują te witaminę ryzyko wystąpienia u płodu wady zmniejsza się aż o 72%.

wielonasycone kwasy tłuszczowe DHA – wpływa na prawidłowy rozwój siatkówki oka, wpływa na wydłużenie czasu ciąży, wzrost masy urodzeniowej dziecka bez ryzyka makrosomii oraz zmniejsza wystąpienie porodów przedwczesnych

 żelazo – niedobory żelaza mogą wpłynąć na szybsze męczenie się, niską tolerancje na wysiłek fizyczny, ryzyko porodu przedwczesnego

jod – niedobory jodu odpowiedzialne są za wole tarczycowe u kobiety w ciąży, niedorozwój umysłowy oraz głuchoty

witamina D – odpowiada za prawidłowy rozwój kości

magnez – niedobory magnezu odpowiadają za kurczliwość mięśni i mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia

Ważna informacja dotycząca suplementacji w ciąży

Niektóre z tych mikroelementów i witamin będą potrzebne w innej dawcę na każdy trymestr ciąży. Stad są witaminy dla kobiet planujących ciąże, będących w ciąży i kobiet, które urodziły. Dlatego zwracajcie uwagę jaki preparat, dla którego wieku ciążowego jest dedykowany.

CZYTAJ skład preparatów

Nie raz widziałam zdjęcie, na którym były różne suplementy. NIEKTÓRE z nich powielały się składem!

Jeśli decydujesz się na JEDEN wieloskładnikowy preparat, to wystarczy. NIE DUBLUJ substancji, to może być TOKSYCZNE.

Pamiętaj, że preparaty mogą mieć ilości nie rekomendowane! Zamieszanie jest w tym temacie. Natomiast są już rankingi i tabelki porównujące preparaty warto do nich zajrzeć.

Pamiętajcie, że przyjęcie tabletki nie zwalnia ze zdrowego odżywiania.

Firmy produkujące preparty skupiają swoją uwagę bardzo na tym jakie parametry przynoszą korzyść dla rozwoju dziecka. Stad różnice w witaminach. Nie mniej pamiętajcie zdrowa dieta to podstawa. Nie masz pomysłu jak gotować? Jakie posiłki szykowac? Zgłoś się do dietetyka! Idealnie jest np. Pójść z partnerem. Natomiast ciąża, karmienie piersią, rozszerzanie diety dziecku to są momenty w których mam wrażenie mamy bardzo duża motywacje by zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Dlatego pamiętajcie o zdrowym odżywianiu i przyjmowaniu mikroelementów wraz z witaminami. Tylko wszystko z głową. Może w Wasza dieta jest bogata w składniki i wystarczy wybrać do suplementacji tylko te substancje, których brakuje w diecie. Polecam rozmowę z dietetyk o zmianach nawyków żywieniowych.

Jak to jest z przyjmowaniem leków w ciąży? Zapraszam do poznania naszej rozmowy z farmaceutą radzi o lekach w ciąży.

Wybrane dla Ciebie

6 komentarzy

 • Reply
  Ada
  03-05-2019 at 09:19

  Super że piszesz o takich rzeczach 🙂 post napewno się przyda. Gdzie mogą sprawdzić zalecane dawki tych suplementów? I chyba ucieło pełną nazwę Towarzystwa, które rekomenduje te właśnie suplementy.

 • Reply
  Agata
  03-05-2019 at 16:31

  A co w przypadku intensywnych wymiotów? Gdzie wymiotuje się po dosłownie wszystkim nawet wodzie. Jak wtedy wyglada przyswajalność witamin z suplementów?

  • Reply
   Położna Kasia
   03-05-2019 at 18:00

   Agata pytanie czy wymioty mają swoją porę? Na przykład są poranne. Wtedy przyjmowanie ich warto wprowadzić w porach późniejszych. Spotkałam się też, że zmiana preparatu pomagała. Natomiast jeśli nic nie pomaga. Warto skonsultować z lekarzem.

  Napisz komentarz

  Zapraszam
  na darmowy kurs!

  Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

  Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

  P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.