Wcześniak

Poznaj sztab specjalistów opiekujących się wcześniakiem

Gdy dziecko rodzi się przed terminem jest otaczane szczególną opieką wielu specjalistów. Dowiedz się kto będzie czuwał nad postępami w rozwoju Twojego wcześniaka.

Nigdy nie znamy dnia, ani godziny narodzin wcześniaka. Choć bywają sytuacje, w których zagrażający poród przedwczesny udaje się zatrzymać lub spowolnić. Zyskany czas pozwala na  podanie kobiecie w ciąży kortykosteroidów, które zmniejszają ryzyko między innymi wystąpienia zaburzeń oddychania czy martwiczego zapalenia jelit u dziecka. [1]

 

W przypadku narodzin wcześniaka, każdy tydzień ma znaczenie – im później maluch przyjdzie na świat, tym lepiej.  Duże znaczenie ma także fakt, czy na przykład w trakcie ciąży występowały choroby np. cukrzyca ciążowa. Upraszczając, gdy zaczyna się poród przedwcześnie, można założyć, że natura uznała, iż dziecku będzie lepiej na zewnątrz niż u mamy.

wcześniak, lekarze, opieka

Pobyt wcześniaka w szpitalu

W zależności od stanu zdrowia wcześniaka, początkowo  spędza on bardzo dużo czasu na oddziale intensywnej terapii noworodka – każdy przypadek jest inny, mogą to być dni, ale częściej są to tygodnie. Gdy stan maleństwa się poprawi,  awansuje ono do oddziału patologii noworodka, z którego następnie wychodzi do domu.

 

W niektórych, szczęśliwych, sytuacjach wcześniak od razu trafia na oddział patologii noworodka i jego „awans” oznacza przejście do mamy na oddział położniczy.


Zwykle świeżo upieczone mamy zostają w szpitalu na 2 doby. Wyjątkiem są sytuacje, w których stan zdrowia matki bądź dziecka nie pozwala na wyjście ze szpitala.  

 

Specjaliści, którzy opiekują się wcześniakiem

 

Gdy rodzi się wcześniak, na sali operacyjnej, bądź sali porodowej znajduje się wydelegowany zespół, który opiekuje się nim od pierwszych chwil narodzin. W skład zespołu wchodzi lekarz neonatolog oraz położna lub pielęgniarka neonatologiczna. W zależności od sytuacji przy narodzinach może być więcej personelu medycznego.

 

Następnie, w zależności od stanu zdrowia, dziecko urodzone przedwcześnie jest z mamą, bądź znajduje się w oddzielnym oddziale.

 

W niektórych szpitalach na oddziałach patologii noworodka, bądź intensywnej terapii pracują:

 • Fizjoterapeuci –  dbają o rozwój wcześniaka, w zależności od jego stanu zdrowia. Uczą rodziców jak podnosić dziecko, w jaki sposób przewinąć i wykonują inne zabiegi pielęgnacyjne.
 • Neurologopeda – ocenia odruch ssania dziecka, uczy w jaki sposób najlepiej dziecko karmić. Dobiera odpowiedni sprzęt i koryguje, jeśli odruch ssania jest nieprawidłowy.
 • Psycholog – jest ogromnym wsparciem dla rodziców. Jeśli jest taka możliwość i potrzeba warto skorzystać z jego pomocy. Rodzice mogą zwrócić się także do zewnętrznych organizacji, takich jak na przykład Fundacja Wcześniak.

 

W zależności od stanu zdrowia wcześniaki wymagają kontroli i konsultacji z dodatkowymi specjalistami:

 • Okulista – najczęściej do szpitala przyjeżdża specjalista, który wykonuje badanie okulistyczne we wzierniku Fissona. Kolejne kontrole są w odstępach kilkutygodniowych, w zależności od indywidualnej sytuacji dziecka.
 • Technik radiolog – pojawia się, gdy jest konieczność przeprowadzenia badania diagnostycznego obrazowego np. rtg klatki piersiowej i jamy brzusznej.
 • Radiolog – analizuje wykonane badanie obrazowe, bądź wykonuje badanie ultrasonograficzne.
 • Kardiolog dziecięcy – zajmuje się chorobami i wadami serca, układem krążenia.
 • Nefrolog dziecięcy  – zajmuje się chorobami i wadami nerek.
 • Neurolog dziecięcy – ocenia pod kątem prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.
 • Ortopeda – specjalizuje się w diagnozowaniu zaburzeń i chorób w układzie ruchowym.
 • Chirurg – zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów wewnętrznych i skóry.
 • Dermatolog dziecięcy – specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry oraz jej przydatków: włosów, paznokci.
 • Audiolog dziecięcy – zajmuje się zaburzeniami słuchu.
 • Gastroenterolog dziecięcy – specjalizuje się w leczeniu chorób układu pokarmowego.
 • Pulmonolog dziecięcy – zajmuje się chorobami i wadami wrodzonymi układu oddechowego.

 

Rodzice po wyjściu ze szpitala otrzymują zalecenia, w których są wskazane wizyty u poszczególnych specjalistów. W zależności od indywidualnego stanu zdrowia dziecka, specjalistów będzie więcej bądź mniej. W ciągu ostatnich dziesięcioleci szanse wcześniaków na „dogonienie” dzieci urodzonych w terminie dzięki osiągnięciom medycyny znacznie wzrosły. Dlatego nie należy zakładać najgorszego i dzielnie stosować się do zaleceń specjalistów.

 

Jeśli chcesz, możesz przeczytać także mój artykuł „o czym warto pamiętać, gdy wcześniak wychodzi do domu?”  Dzięki wiedzy w nim zawartej przygotujesz gniazdo, na maluszka o trochę większych, specjalnych wymaganiach.

Poniższy artykuł powstał jako część cyklu poświęconego wcześniakom, którego partnerem jest marka Pampers.
Cieszę się, że marka Pampers zadbała o komfort i rozwój najmniejszych i najbardziej wrażliwych dzieci. Stworzyła wyjątkowe pieluszki, które są idealnie dopasowane nawet do maluszka  o masie ciała poniżej 800 gramów. Mają wkład chłonny na całej powierzchni, a specjalne, cichutkie rzepy można zapinać w dowolnym miejscu, dopasowując je pomiędzy przewody i sondy medyczne. Prace nad stworzeniem pieluszki trwały 3 lata i brały w nich udział pielęgniarki z OITN. Dziś pieluszki Pampers Preemie Protection są bezpłatnie przekazywane na  oddziały intensywnej terapii noworodka na terenie całej Polski.  Pieluszki dostępne są w trzech rozmiarach:

 • P1 – dla maluszków o masie ciała poniżej 2300 gramów;
 • P2 – dla wcześniaków o masie ciała poniżej 1800 gramów;
 • P3 – dla dzieci z masą ciała poniżej 800 gramów.

  Podzielcie się w komentarzu,  pod opieką jakich specjalistów jest Wasze dziecko?

[1] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/894/original/73-75.pdf?1472127671

Wybrane dla Ciebie

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapraszam
na darmowy kurs!

Jestem położną i kurs stworzyłam z myślą o Tobie, przyszła mamo, żeby być Twoim przewodnikiem po narodzinach, karmieniu piersią i macierzyństwie.

Kasia Płaza-Piekarzewska — Położna

P.S. W każdej chwili możesz wypisać się z kursu.